Deltagare

Vinnare 2015 Bussahagens Singoalla - Smålands Taxklubb – SmTK

Bussahagens Singoalla

Vinnare 2015

Hundens regnr: S 19207/2008
Titlar: C.I.B. SE U(V)CH SE VCH

Stamtavla: e: SE U(V)CH SE VCH Bussahagens Mick-Jagger S 16328/98 u: C.I.B. DK BCH(S) DK U(S)CH SE U(V)CH SE VCH Red Top’s Goldie Hawn S 58521/2004

Uppfödare: Marie Jacobsson, Skillingaryd
Ägare: Marie Jacobsson, Skillingaryd

Bussahagens Singoalla

Vinnare 2015

Vinnare Viltspår-SM 2015 Bussahagens Singoalla. Här tillsammans med sin ägare och uppfödare Marie Jacobsson, Skillingaryd. Ekipaget tävlade för Smålands Taxklubb. Det var Jämtland Härjedalens Taxklubb som stod för arrangemanget.

Bohus-Dals Taxklubb BDTK

Hjorthult's Affe

Första hund

Hundens regnr: SE35540/2011
Titlar: SEVCH SEU(V)CH

Stamtavla: e: SE(V)CH  SE VCH Campilios Sony S21368/2007
u: SE(V)CH  SE VCH Hjorthult’s Yvonne S24251/2006

Uppfödare: Hillevi och Björn Jungler, Ed

Ägare: Birgitta Johansson, Bengtsfors

Hjorthult´s Vilhelm

Reservhund

Hundens regnr: S40550/2005
Titlar: SVCH NVCH SU(V)CH

Stamtavla: e: SE J(D)CH  SE U(D)CH Stubbkärrs Gilbert S 14280/2000
u: Fenno Hannah S 49760/2000

Uppfödare: Hillevi och Björn Jungler, ED

Ägare: Birgitta Johansson, Bengtsfors

Dalarnas Taxklubb - DTK

Ljusvattnetsbergets Zebbe

Första hund

Hundens regnr: SE15149/2012
Titlar: SE J(D)CH

Stamtavla: e: NORD J(D)CH SE U(D)CH Captators Eld S69293/2006
u: Roslyckans Gunsan S45297/2007

Uppfödare Benny Burlin, Skellefteå

Ägare: Bo Danielsson, Ludvika

Ellensborg’s Tigris

Reservhund

Hundens regnr: SE35129/2014
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE V-14 -15 FI V-12 SE V-12 SE U(V)CH NO UCH FI UCH Alpheratoz Oli Wish SE26793/2012
u: SE VCH SE U(V)CH C.I.B. Ellensborg’s Brusa Högre Lilla å S66940/2009

Uppfödare: Ann Lindhé, Nossebro

Ägare: Ulla Carlsson, Sunnansjö

Gotlands Taxklubb GTK

Ruskabackens Snusmumrik

Första hund

Hundens regnr: S27796/2007
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: C.I.B. SE VCH NORD U(V)CH Liza’s K-Pinoccio S11441/2003
u: SE VCH SE U(V)CH FI UCH Skuleskogens Pirouchka S21964/2004

Uppfödare: Kristina Lilja, Visby

Ägare: Charlotte Hammarberg, Visby

Ruskabackens Lilla My

Reservhund

Hundens regnr: S22460/2009
Titlar: SE VCH SE U(V)CH

Stamtavla: e: C.I.B. SE VCH NORD U(V)CH Liza’s K-Pinoccio S11441/2003
u: SE VCHSE U(V)CH FI UCH Skuleskogens Pirouchka S21964/2004

Uppfödare: Kristina Lilja, Visby

Ägare. Kristina Lilja, Visby

Gävleborgs Taxklubb – GäTK

Hilla

Första hund

Hundens regnr: SE 31471/2014
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: J NORD J(D) CH  SE U(DV)CH  SE VCH
Skogsråa’s Izac SE 46588/2011
u: SE VCH Oltress Hedda S39103/2009

Uppfödare: Ingrid och Ove Israelsson, Gävle

Ägare: Ingrid och Ove Israelsson, Gävle

Hälludden's Anni

Reservhund

Hundens regnr: SE 37220/2014
Titlar:

Stamtavla: u: SE J(D)CH Vansjöborgens Asko 15027/2009
u: SE J(D)CH Källstigens Lisa SE23759/2011

Uppfödare: Anders och Sören Persson, Forsa

Ägare: Anders Persson, Forsa

Hallands Taxklubb – HTK

Första hund

K'KE Asterias Valle

Hundens regnr: SE45954/2014
Titlar: SEVCH

Stamtavla: e: VDH CH C.I.B. NORD JV-08 DK V-09 DK V-10 DK V-11 Grandgables Wee Brusch Strokes DK14435/2008
u: SE VCH SE U(V)CH Taxcelent Hedda S58364/2008

Uppfödare Görel Hilborg, Lövestad

Ägare: Eva Paulsson, Hjärnarp

HUNDENS NAMN

Reservhund

Hundens regnr: XXXXX

Stamtavla: XXXX

Uppfödare: XXX

Ägare: XXX

Jämtland/Härjedalens Taxklubb – J/HTK

Lekoll Bobbi Sharm Nattfari

Första hund

Hundens regnr: SE10219/2015
Titlar: SE U(V)CH SE VCH

Stamtavla: e: NORD U(V)CH  SE VCH  Snowtulips Baron-De-Lay 45785/2011
u: RU CH Lekoll Bobbi Sharm Pulcherie RKF 3046185 R

Uppfödare: I V Lebedeva, Ryssland

Ägare: Susanne Sandberg, Bräcke

Svaerke's Manuela Espania

Reservhund

Hundens regnr: S19327/2009
Titlar: FI UCH NO VCH SE U(V)CH SE VCH

Stamtavla: e: AR CH  ES CH PL CH SE U(V)CH WW-05
Adios-Peseta De La Beltraneja LOE 1308827 R K N M
u: C.I.B  C.I.E. NORD U(V)CH SE VCH  VWW-14
Svaerke’s Ulrikka S 44251/2006

Uppfödare: Gitte Svaerke, Hässleholm

Ägare: Birgitta Sterner, Östersund

Kronobergs Taxklubb – KTK

Aikie

Första hund

Hundens regnr: SE34826/2014
Titlar:

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE U(DV)CH SE VCH Jaktgillets Axe S 40265/2005
u: Mysan Vom Rehsprung SE 17692/2014

Uppfödare: Jurgen Raab, Älmhult

Ägare: Roland Turesson, Alvesta

Jaktgillets Axe

Reservhund

Hundens regnr: S40265/2005
Titlar: SE J(D)CH SE VCH SEU(DV)CH

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE U(D)CH Klackebos Kaxe S 10177/2000
u: SE J(D)CH Viltlyckans Ina S 53896/2000

Uppfödare: Eva Saxlund och Roland Kroon, Värends Nöbbele

Ägare: Henric Linge, Värends Nöbbele

Norra Taxklubben – NTK

Hunne Staff Smilla

Första hund

Hundens regnr: SE60438/2011
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE VCH SE U(DV)CH SE J(D)CH
Hissmovallens Zacko S25587/2003
u: ASTA S35344/2004

Uppfödare: Thomas Enderlein,

Ägare: Susanne Mellhammar, Härnösand

Hundens namn

Reservhund

Hundens regnr:

Stamtavla:

Uppfödare:

Ägare:

Skaraborgs Taxklubb – SkbTk

Klavreskogens Figge

Första hund

Hundens regnr: SE 46940/2014
Titlar: SEVCH

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE U(D)CH Algot S 44605/2008
u: SE J(D)CH Klavreskogens Cilla S70216/2008

Uppfödare: Joakim Grahn, Klavreström

Ägare: Mathias Ohlsson, Hova

Fräsch & Sund Dixi

Reservhund

Hundens regnr: SE 42603/2010
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE  SE U(D)CH  SE VCH Pysslas Dick S 22466/2004
u: NORD J(D)CH  SE VCH Allax Ösa S 31629/2003

Uppfödare: Lars Sjöblom, Munkedal

Ägare: Henry Hallberg, Habo

Skåne-Blekinge Taxklubb – SBTK

Tonedo's Antonio in Red

Första hund

Hundens regnr: SE39772/2010
Titlar: SEVCH

Stamtavla: e: LPI SE U(V)CH  SE VCH
Nuits Red Pepper S40438/2008
u: SE VCH Limpans Cleopatra S19615/2008

Uppfödare: Lena Martens, Motala

Ägare: Lillemor Nilsson och Leif Prah, Billeberga

Peppersaint's Vici

Reservhund

Hundens regnr: SE 38623/2012
Titlar: SEVCH

Stamtavla: e: SE U(V)CH  SE VCH
Peppersaint’s Robust S 30537/2009
DK VCH SE U(V)CH  SE VCH
u: Peppersaint’s Oywabra S26446/2008

Uppfödare: Kim Norlin och Eva Bermsjö, Klippan

Ägare: Kim Norlin och Eva Bermsjö, Klippan

Smålands Taxklubb – SmTk

Cita

Första hund

Hundens regnr: SE 42721/2012
Titlar:

Stamtavla: e: SE J(D)CH Bargos Hermes S 33376/99
u: SE J(D)CH Ermoro’s Tinna S 40057/2007

Uppfödare: Rolf Böhn, Värnamo

Ägare: Rolf Böhn, Värnamo

Bussahagens Xenon

Reservhund

Hundens regnr: SE 13223/2012
Titlar: SE VCH SE U(V)CH

Stamtavla: e: SE U(V)CH Nuits Practical Joke S 18318/2007
u: SE VCH  SE U(V)CH C.I.B. Bussahagens Singoalla

Uppfödare: Marie och Charlotte Jacobsson, Skillingaryd

Ägare: Marie och Charlotte Jacobsson, Skillingaryd

Södermanlands Taxklubb - SöTK

Impuls Jerome

Första hund

Hundens regnr: S44091/2009
Titlar: SE V-14 SE VCH SE U(V)CH NO UCH C.I.B. C.I.E.

Stamtavla: e: NORD JV-07 SE U(V)CH SE VCH
Canearisto Jerrylee-Lewis S30065/2007
u: SE VCH SE U(V)CH Dulcamara’s B-Vega S42975/2007

Uppfödare Irene Andersson Monthan, Mariefred

Ägare: Björn Jahncke, Strängnäs

Gräfsbodas Kalle

Reservhund

Hundens regnr: S67287/2005
Titlar: SE VCH SE U(V)CH

Stamtavla: e: SE U(V)CH Fagermins Ivan S11561/2004
u: SE VCH SE U(V)CH Sjustjärnans XV Stella Nova S26675/2001

Uppfödare: Annica och Nils Hallbom, Katrineholm

Ägare: Margaretha Ljungman, Bagarmossen

Upplands Taxklubb – UTK

Disa

Första hund

Hundens regnr: S29937/2006
Titlar: SE VCH SE J(D)CH

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE VCH SE U(DV)CH Snöbäckens Ajax S39746/2001 u: SE U(V)CH SE VCH Hummelmoras Farah Diba S17514/2000

Uppfödare: Regina Andersson Schffa

Ägare: Torgny Edin, Storvreta

Trollkrafts Frida

Reservhund

Hundens regnr: SE10022/2013
Titlar: J SE VCH

Stamtavla: e: SE J(D)CH DK BCH(D) NO J(D)CH FI J(D)CH
Sävsjöns Otto S35508/2003
u: SE VCH SE U(DV)CH FI UCH SE J(D)CH FI J(D)CH
Trollkrafts Cajsa S30636/2006

Uppfödare: Maria Johansson, Alunda

Ägare: Torgny Edin Storvreta

Värmlands Taxklubb – VTK

Rödhakens Ruffa

Första hund

Hundens regnr: SE30125/2011
Titlar: SE VCH SE U(V)CH NO VCH

Stamtavla: e: SE VCH SE U(DKV)CH SE J(D)CH
Åsbackens Robin Hood S23100/2004
u: SE VCH SE U(DV)CH Rödhakens Bodil S24044/2005

Uppfödare: Gun och Bengt Högberg, Kristinehamn

Ägare: Jan-Erik Nilsson, Västra Flognered Söderås, Koppom

Rödhakens Bruno

Reservhund

Hundens regnr: S24039/2005
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: J Gårdestaskogens Eskil S34247/99
u: SE U(V)CH SE VCH Rödhakens Cajsa S38551/97

Uppfödare: Gun och Bengt Högberg, Kristinehamn

Ägare: Ulla-Stina Larsson, Kristinehamn

Västmanlands Taxklubb – VlTK

Hummelmoras Svea

Första hund

Hundens regnr: S 24477/2007
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE U(D)CH Hjorthult’s Rustibus S11272/2003
u: J SE VCH SE U(V)CH Hummelmoras Gloria Swanson S44851/2000

Uppfödare: Anita och Ann Katrine Grahn, Västerås

Ägare: Tomas Calissendorff, Sala

Ruskabackens Mumin

Reservhund

Hundens regnr: S27793/2007
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: C.I.B. SE VCH NORD U(V)CH Liza’s K-Pinoccio S11441/2003
u: SE VCH SE U(V)CH FI UCH Skuleskogens N Pirouchka S21964/2004

Uppfödare: Kristina Lilja, Visby

Ägare: Inger Jansson, Norberg

Västsvenska Taxklubben – VsvTK

Vilgs Zo Raisa

Första hund

Hundens regnr: SE 11179/2011
Titlar: SEVCH SE U(V)CH
Stamtavla: e: SE J(D)CH SE U(D)CH Snöbäckens Ziko S 19974/2002
u: SE VCH SE U(V)CH Skogsletta’s D D Olga S58413/2005

Uppfödare: Lise-Lotte Gustafsson, Fotskäl

Ägare: Inger Tompea, Hajom

Hårsås Faxe

Reservhund

Hundens regnr: SE30111/2014
Titlar: SE VCH  SE U(V)CH

Stamtavla: e: NO UCH SE U(V)CH NORD J(D)CH SE VCH
Öllmans Hoodman SE45345/2010
u: SE VCH SE U(V)CH Vilgs Zo Raisa SE11179/2011

Uppfödare: Inger Tompea, Hajom

Ägare: Ulf Carlsson, Kungsbacka

Örebro läns Taxklubb – ÖlTK

Ovnröret’s Qaisa

Första hund

Hundens regnr: SE16504/2015
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE J(D)CH NO J(D)CH Morkheias Joker NO57804/09
u: Åbrogårdens Randi S32319/2009

Uppfödare: Steinar Waage, Årnes Norge

Ägare: Tommy Wågemo, Askersund

Sports Elroy

Reservhund

Hundens regnr: SE15009/2012
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: Skogsdrevets WN Max SE57664/2010
u: SE U(V)CH Bellomis Garbo S29315/2007

Uppfödare: Lia och Ulf Sandström, Ekolsund

Ägare: Ingrid Lagerfelt, Kumla

Östergötlands Taxklubb – ÖTK

Campilios Demo

Första hund

Hundens regnr: SE43535/2012
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE VCH Campilios Roller S57136/2006
u: SE VCH Campilios Prova S61019/2005

Uppfödare: Marie-Louise Ridde, Kristinehamn

Ägare: Jan-Erik Johansson, Åby

Tonedo’s Asterix in Red

Reservhund

Hundens regnr: SE39773/2010
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: LPI SE VCH SE U(V)CH Nuits Red Pepper S40438/2008
u: SE VCH Limpans Cleopatra S19615/2008

Uppfödare, Lena Martens, Motala

Ägare: Margareta Rydholm, Vadstena

Östsvenska Taxklubben – ÖsvTK

Playadel Bergs Vidsökande Viveca

Första hund

Hundens regnr: SE 53773/2011
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE J(D)CH SE U(D)CH Snöbäckens Ziko S19974/2002
u: FI UCH SE VCH SE U(D)CH Playadel Bergs Junglande Julia FIN 33179/06

Uppfödare: Mervi Nordqvist, Emkarby, Åland

Ägare: Annika Lundin, Farsta

Klockarbol’s Qlarion

Reservhund

Hundens regnr: S 17221/2004
Titlar: SE VCH SE U(V)CH

Stamtavla: e: Götaälvdalens James S 10779/2002
u: Klockarbol’s Vienetta S 28644/2000

Uppfödare: Susanne och Mats Forslund, Järlåsa

Ägare: Agneta Ståhle, Älvsjö

Övre Norrlands Taxklubb – ÖNTK

Quickmatch Pompösa Joko

Första hund

Hundens regnr: SE24055/2013
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE VCH SE U(DV)CH FI UCH SE J(D)CH Vilgs C O Poppe S33905/2009
u: SE VCH Quickmatch Tramsiga Flinga S60595/2009

Uppfödare: Gunilla Fransson och Per Gustafsson, Umeå

Ägare: Stefan Funk, Sunderbyn

Krutbrånets Black-Lady

Reservhund

Hundens regnr: SE40172/2014
Titlar: SE VCH

Stamtavla: e: SE U(D)CH SE J(D)CH Ubsola Kalle S33490/2007
u: SE J(D)CH SE VCH Hummelmoras Trosa S40406/2007

Uppfödare: Gunnar Svegbäck, Sävar

Ägare: Morgan Adrinasson, Vännäs