SAMSUNG CSC

I samband med årsmötet 5 mars delades flera vandringspriser ut till taxar som presterat på Skaraborgs Taxklubbs olika viltspårstävlingar.

Rolf Zetterberg fick motta Skogshuldrans Vandringspris för sin hund NO VCH SE VCH Ellensborg’s Dilba SE10992/2011. Priset utdelas årligen till bästa dvärg eller kanintax, oberoende hårlag, som erhållit minst ett första pris i samband med klubbens ordinarie viltspårprov.

 

 

SAMSUNG CSC

Foto: Barbro Zetterberg

Henry Hallberg fick med sig Trollas Viltspårstrofé genom att hans tax SE VCH  Fräsch & Sund Dixi SE 42603/2010. Priset delas ut till hund, oavsett ras, som vid det aktuella provet erhållit lägst 1.a pris i samband med klubbens ordinarie viltspårprov som ej erhållit något annat vandringspris.

 

 

 

 

 

 
KUSTFYRENS SOLO

SE J(D)CH SE VCH Kustfyrens Solo vann Fridas trofé. Ägare är Stig Meijner. Priset tilldelas den drevmeriterade tax som tilldelas ett 1:a pris i öppen klass viltspår. För att få tävla om priset bör hunden ha lägst ett 2:a på drev. Priset erövrades för alltid av Stig Meijner eftersom han erhållit priset tre gånger med två olika hundar. Priset instiftades 1990.

 

 

 

 

 

 

????????????????????????????????????
SE VCH Klavreskogens Figge SE46940/2014, som också blev klubbmästare i viltspår 2015 erhöll Louise och Caritzas Vandringspris. Priset delas ut till hund, oavsett hårlag och storlek som lägst fått ett 1:a pris och som dessutom är utställningsmeriterad. Priset går till den hund som är högst utställningsmeriterad.  Klavreskogens Figge vann också Per Magnussons Vandringspris. Detta pris tilldelas ekipage som erövrat högsta pris i högsta klass i viltspår och som uppträtt mest jägarmässigt oavsett ras.